ÖVRIGT / Speglar / Pigtittare 9851598
*
nr 985 1598
Pigtittare
sent 1800-tal, höjd: 65 cm
Utrop:
500 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 5 oktober 2015
kl 20:31:38
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
5/10 19:07:46
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel sekelskifte sent 1800-tal spegel speglar
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53
*
Pigtittare
nr 985 1598
Pigtittare
sent 1800-tal, höjd: 65 cm
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 5 oktober 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
5/10 19:07:46 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel sekelskifte sent 1800-tal spegel speglar
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53